Vi säger nej därför att:
– Din verkliga löneökning blir mindre
Beloppet är den totala ökningen. Det betyder att för varje sak som vi vill ha med i avtalet kostar och dras av från de 4,5 procenten.
– Dina pengar minskar i värde över tid på grund av inflationen Budet på 4,5 procent fördelat på 3 år räcker inte för att ge dig några reda pengar om inflationen stiger som beräknat.
– Det ger dig ingen rimlig del av företagets beräknade vinst Ett företags aktieägare vinner alltid pengar om produktionen ökar eller/och blir mer effektiv. Det ska du som anställd också göra.
– Du är inte garanterad någon löneökning Arbetsgivarna vill att avtalen ska vara dispositiva, det vill säga, som utbyte till 4,5 procent över 3 år vill de ha rätten att lokalt avtala bort både löneökning och andra villkor.
Garanterar ingen reallöneökning Du får inga pengar i din plånbok!